ZEYTİNYAĞININ GENEL ÖZELLİKLERİ

     Zeytinyağının sıkılmasıyla elde edilen ve başka bir işlem görmemiş yağa Naturel Zeytinyağ denmektedir. İçerdiği asit ve peroksit düzeyine göre Ekstra Naturel Birinci ve Naturel İkinci zeytinyağı olmak üzere üç gruptan oluşur. Ekstra Naturel sızma zeytinyağı en fazla 1 asite kadardır. 1-2 asit arası Naturel Birinci Zeytinyağı, 2-3,3 arası ise Naturel İkinci Zeytinyağıdır. Bu gruplar içerisinde sadece SIZMA ZEYTİNYAĞI çiğ olarak da kullanılır. Salatalarla ve içilmesi durumunda boğazı ve mideyi yakmaz.
     Nacak Naturel sınıflaması içinde olsa da vasıfsız lezzeti olan ot toprak ağır kokan yağlar kaliteli zeytinyağ sınıfına girmez. Ayrıca yüksek asitli olan yağların kullanılabilmesi için rafine edilmeleri, yani ısı ve alkalen kullanıp asitle, nötralize edilmesiyle okside maddelerden arınmaları v kokularının giderilmeleri gerekir. Rafinasyon sonunda yağlarda koku kalmaz. Asit ve peroksit düzeyleri düşer ama koruyucu maddeler organoleptikler, vitaminler, antioksidanlar, fenolik maddeler de kalmaz. Bu nedenle hiçbir besleyici değeri yoktur.  Ve ağızda yağlı hissi vererek dağılır.

ZEYTİNYAĞI

      Zeytin kışın yapraklarını dökmeyen bir ağaçtır.  Gövdeleri çok dallı olan zeytinin meyvesi önceleri yeşil, daha sonra mor ve siyah renge dönüşürler.
     Zeytinin anavatanı Anadoludur. Daha sonra bütün Akdeniz kıyılarına yayılmıştır, Afganistan ve pakistanada ulaşmıştır.
      Zeytin, su, protein, yağ, selüloz, fosfor, kükürt, kalsiyum, klor, demir, bakır, manganez A, C ve E vitaminlerinden meydana gelir.100 gr zeytinde 224 kalori vardır. 100 gr zeytinyağında 30 miligram E vitamini bulunur. Zeytin 700  ile 2000 yıla kadar yaşayabilen bir ağaçtır. Killi kireçli ve su geçirebilen topraklarda iyi yetişir. Engebeli ve yamaç, rüzgarlı yerleri sever.

ZEYTİNYAĞI ÇEŞİTLERİ

    Naturel  zeytinyağı: Yeşilimsi sarı renkte, zeytinin koku ve tadını en doğal biçimde muhafaza eden zeytinyağı çeşididir. Doğal haliyle işlenmeden de yenilebilir. Kendi içinde gruplara ayrılır.

1) SIZMA: Asit oranı en düşük olan ve doğal yöntemlerle üretilen zeytinyağı çeşididir. Asit oranı en fazla % 0,8’dir. Genellikle çiğ olarak salatalarda tüketilir. Pişmiş sebzelere ve makarnalara sos olarak eklenebilir.

2) NATUREL 1 : Asit oranı % 0,8 – 2,3 arasında değişir. Sızmaya oranla daha yoğun bir zeytin tadına sahiptir. Aynı zamanda daha ekonomiktir.
Rafine zeytinyağı: Asit oranı yüksek olan zeytinyağının yenilebilir nitelikte olması için rafine edilmesi gerekir. Rafine edilen zeytinyağının  asit oranı sıfırdır ve zeytinyağının kalitesini bozan maddelerden arındırılmıştır.

RİVİERA: Bu tip zeytinyağı rafine ve naturel yağların belirli oranlarda karışımından elde edilir. Özellikle yemek ve kızartmalarda kullanılır. Karışım oranları ve naturel tipin özellikleri rivieranın lezzet ve kalitesine bağlıdır.

VİTAMİN DEPOSU

      Akdeniz bitki örtüsünün süsü zeytin ağaçlarının meyvelerinden elde edilen zeytinyağı katı ve sıvı yağlar içinde en kolay hazmedileni. Yemeklerden önce alındığında mideyi ülsere karşı koruyor. Bağırsaklara hiç zarar vermediği gibi safra kesesi rahatsızlarından tedavi amaçlı kullanılıyor. Anne sütüne en yakın oranda lineloik asit içeren zeytinyağı beyin gelişimini ve kemiklerin güçlenmesini de hızlandırıyor. İçerdiği A, D, E ve K vitaminleriyle tam bir vitamin deposu . Bütün bunların yanı sıra kanda bulunan zararlı kolesterol miktarını düşürdüğünde kalp krizi riskinide azaltıyor.
      Zeytin kuran-ı Kerimde övülmüş ve ondan mübarek bir bitki olarak bahsedilmiştir. Zeytinden Yüce Peygamberimiz de sık sık bahsetmiş, Saçlarını zeytinyağı ile yağlarmış; hurma, su ve zeytin ile iftar edilmesi, fıkıh kitaplarında tavsiye edilmiştir.
      Dünya ülkelerine göre çok az zeytin ve zeytinyağı tüketiyor olmamıza rağmen “zeytinyağlılar” olarak bilinen bir alt mutfağa da sahibiz.

VAZGEÇEMİYORUZ

         Sabah kahvaltılarımızın vazgeçilmez gıdası zeytin, zeytinciliğin yaygın olduğu Ege’de ise kekik ve kırmızı biberle tatlandırılmış olarak kahvaltı masasında yer alıyor. Zeytinyağının en önemli özelliklerinden biri de kalp ve damar hastalıkları üzerinde olan olumlu etkisi. Yurtiçi ve dışında yapılan birçok araştırmada zeytinyağının kandaki kolesterol düzeyinin denetlenmesine de rolü  olduğu ve kalp krizi riskini azalttığı belirtiliyor.

AKDENİZ MUTFAĞI VE ZEYTİN

        Asırlardır sağlık ve lezzet sunan zeytinyağına dayalı Akdeniz beslenme modeli, günümüzde Amerikanın başı çektiği sağlık dünyasının gündeminde önemli bir yere sahip oldu. Bu modelde günlük beslenme rejiminin başında zeytin, zeytinyağı, balık geliyor. Bunu peynir, yoğurt, baklagiller, yemiş, sebze ve meyveler izliyor. Bu sayede sağlıklı ve lezzetli beslenmeyi bir araya getiren ve bütün dünyanın benimsediği Akdeniz modeli beslenme yeniden keşfediliyor ve zeytinyağının önemi yeniden ortaya çıkıyor.

ZEYTİNYAĞI VE GÜZELLİK

        Kozmetik konusunda çok eskilerden beri bilinen pek çok özelliği var. Cilde iyi gelir, kırışıkları önler, sivilceleri tedavi eder. Sertleşen deriyi yumuşatır. Saçları gürleştirip parlaklık verir. Saç dökülmesini önler.Dövülmüş sarımsak ile karıştırılmış zeytinyağı kuruyup sertleşen deriyi yumuşatır. Saçlara canlılık kazandırmak için birkaç kaşık zeytinyağı ile saç havluya sarılmalı ve yarım saat beklenildikten sonra yıkanmalıdır. Her gün zeytinyağı ile dişlere yapılan masaj dişlerin sağlam ve bembeyaz olmasını sağlar. Haftada 2 kez zeytinyağı damlatılmış birkaç damla limon ve bal karışımı cilde  sürüldüğünde kırışıklar önlenir. Kaya tuzu ile karıştırılmış zeytinyağı ile kol ve bacaklar ovulduğunda pürüzsüz bir cilt elde edilir. Zeytinyağı ile limon karıştırılarak cilde sürüldüğünde güneşte tenin iyi bir renk almasını sağlar ve cildi korur. Ciltteki kuruluğu gidermek için, bir avokado ezilip zeytinyağı ile karıştırılarak 5 dakika yüzde tutulduktan sonra ılık suyla yıkanır.
      Dünya  sofralık zeytin üretimi ve takdiminde Türkiye’nin birinci olmasına rağmen zeytinyağı üretiminde geridedir.
      Egzama, çıban, ağrı, mide bağırsak hastalıkları gibi birçok hastalığın tedavisinde kullanılır.
      Saçları uzatıp cilt kırışıklıklarını giderir.
      Türkiye’de kişi başına yılda 1 litre, komşumuz Yunanistan’da 25 litre zeytinyağı tüketilir.

 

Ana Sayfa | Ürünlerimiz | Zeytinyağı| İletişim

Copyright ©2007 All rights reserved. Bem Computer